یکی از معضلات مهم بهداشتی و اجتماعی چند سال اخیر در شهرستان ، وجود سگ های بلاصاحب می باشد. با وجود برخی از بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان و به مخاطره افتادن سلامت انسان ها، امروز در هیچ نقطه ای، حضور آزاد سگ های بدون صاحب در خیابان ها امکان پذیر نیست . و لازم است اقدامات اساسی درخصوص کنترل اصولی این حیوانات به عمل آید. براساس مفاد بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری است . با این وجود چندین سال است که این مهم با کوتاهی و بی توجهی مجموعه شهرداری محترم به معضلی عمیق در شهرستان تبدیل شده است. همچنین با استناد به بند ۳۱ ماده ۱۰ اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری ها مصوب ۲۱/۱۱/۸۰ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد با هدف اجرایی نمودن مفاد ماده قانونی فوق، توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و در قالب ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان تدوین گردید. که در بخشی از این دستورالعمل آمده است (برنامه ریزی جهت کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان به صورت مرتب انجام شود. همچنین طرح کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در سطح شهرها و روستاهای هر منطقه به اجرا درآید و راه اندازی واحد کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان و نظارت بر انجام فعالیتهای آن صورت پذیرد.)
از آنجا که سگها دارای قابلیت تولید مثل بالا هستند، در نتیجه عدم نظارت وکنترل جمعیت سگها و اجرا نشدن برنامه های کنترلی موجب شده به سرعت جمعیت این حیوانات افزایش یافته و مخاطرات زیادی به همراه داشته باشد.
کنترل بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون های تجمع سگهای ولگرد و کنترل جمیعت آن ها با تعیین راهکارهای مناسب ضروری است، از مهمترین معضلات و

مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ های ولگرد، طبق دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد ، شیوع بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان ، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری ها ازسگ به انسان می باشد . که از جمله مهمترین آنها می توان به بیماریهایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک،کالاآزار،لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره نمود
بر اساس دستورالعمل سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور، برای نحوه کنترل حیوانات ولگرد نظیر سگ ها، باید مکانهایی در نظر گرفته شود تا این حیوانات در آنها نگهداری و تیمار، و از انتقال هرگونه بیماری و عوامل غیربهداشتی به محدوده زندگی انسان ها جلوگیری شود.
مجمع آرمانگرایان جوان به منظور ارتقای سلامت و آرامش شهری و صیانت از حقوق شهروندان به عنوان هدف اصلی این مجموعه ، پیشنهاد برگزاری نشست اضطراری بررسی معضل افزایش سگهای ولگرد با حضور همه مسئولان مربوطه و همچنین تشکیل کارگروه شهرستانی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان با توجه به دستورالعمل ۱۲ بندی کنترل جمعیت سگهای ولگرد به شماره ۰۱/۱/۵۸۹۱۰ مورخ۲۰/۱۱/۸۷ معاونت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور را به فرمانداری محترم اعلام می دارد.

.
.
معضل افزایش سگ های ولگرد باعث افزایش برخی از بیماری ها در بین مردم شهرستان شده است.
🐕معاون بهداشتی علوم پزشکی جهرم در گزارشی اعلام کرده: ۴۷۰موردحیوان‌ گزیدگی درشش ماه اول٩٧درشهرستان جهرم گزارش شده که۸۰درصدازاین حیوان‌ گزیدگی‌ها مربوط به سگ بوده
.
از جهتی در بسیاری از نقاط مسکونی شهرستان، حضور گله ای این حیوان باعث ترس، اضطراب و مشکلات روانی و اجتماعی مخصوصا در بین بانوان و کودکان گردیده است.
طبق قانون، شهرداری مسئول جمع آوری سگ های بی صاحب و تهیه مکانی موسوم به پناهگاه سگ های بی صاحب و عقیم سازی آن ها می باشد. و برطبق قانون جدید و براساس شریعت اسلامی، کشتن این حیوان غیرقانونی و ممنوع می باشد.
حال شاهد آن هستیم که “شهرستان جهرم ستاد شهرستانی کنترل حیوانات ناقل بیماری” را که زیر نظر وزارت کشور است ندارد. و عملا هیچ تدبیری برای انجام دستورالعمل این ستاد اندیشیده نشده است.
.
مجمع آرمانگرایان جوان ، به عنوان متولی حمایت از حقوق شهروندان در شهرستان، بار ها حضوری و مکتوب و … با ارائه راهکارهای عملی به نهاد های مربوطه، خواستار اقدام مسئولین گردیده است. و تاکنون پاسخ قابل توجهی دریافت نگردیده است.
.
امید است ، صبح عمل قبل از شب پشیمانی فرابرسد. .
به امید سرفرازی ایران عزیزمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست