مفهومیست جامع که به همه انسان ها اطلاق می شود. و همه گستره جوامع بشری را در بر می گیرد. از آنجا که خداوند منان ، علت همه آفرینش را ” انسان” معرفی می کند، و همه هستی در گرو انسان است و برای او ظهور پیدا می کند.

لکن حقوق شهروندی در مفهوم عام خود، همه ابعاد زندگی آدمی را در بر میگیرد، و از عدالت اجتماعی و برابری انسانی گرفته تا آزادی اندیشه و رای و استقلال فکری بشر ، تا حقوق حیوانات و محیط زیست را شامل می شود.

حقوق شهروندی، شامل همه انسان هایی است که ” شهروند جامعه جهانی” محسوب میشوند، همه انسان ها اعم از شهر نشین و غیر شهر نشین ، عضوی از جامعه بزرگ و آرمانی هستند که به آن ” جامعه جهانی” می گویند. و همه افرادی که در این جهان زندگی می کنند جزئی از این جامعه محسوب می شوند، که به آنان ” شهروند جامعه جهانی” می گویند.

هر شهروند در جامعه جهانی، حقوق مختص خود را دارد. اگر چه ممکن است هر جامعه ای با توجه به ویژگی ها و شرایط خود، اهداف متفاوت یا گاها مشترکی را دنبال کند، 

اما جوامع کوچک و بزرگ در یک نقطه به مجموعه ای از اهداف و آرزو های مشترک می رسند، که بین همه بشریت مشترک است. و درواقع خواستگاه مشترک همه بشریت و نقطه اتصال همه انسان هاست.

این نقطه مشترک “آرمان والای همه انسان ها” یعنی ” کرامت انسانی” است .

که همه انسان ها، برای رسیدن به این آرمان ؛ حماسه ها ، انقلاب ها، و جریان سازی هایی را ایجاد کرده اند.

اگر چه جهان هم اکنون در یکی از منحط ترین زمان های خود قرار گرفته است و انسان ها تا رسیدن به ” کرامت والای انسانی” و تحقق این آرمان حقیقی راه زیادی دارند.

به امید روزی که همه انسان ها به حق خود که کرامت انسانی است، دست یابند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست